Опубліковувач Опубліковувач

Петриківка

С. Петриківка Дніпропетровської області - широко відомий осередок Українського народного художнього розпису, історичне коріння якого походить від традицій настінних розписів, що сягає на Україні у глибину тисячоліть , до часів появи білої селянської хати - мазанки.

Це мистецтво сьогодні являє собою унікальний релікт національної художньої традиції, що делегує в сучасний світ, самобутню культуру регіону Південного Придніпров'я - історичної колиски запорізького козацтва, його могутній демократичний дух, своєрідність поетичного світосприйняття та глибину епічного народного художнього мислення.

Петриківський розпис розвивається в невпинному синтезі досвіду поколінь у двох головних напрямах : настінного малювання та розпису художніх виробів з дерева, металу, кераміки, скла та інших матеріалів.

В світлоносній палітрі його, що будується на особливому сполученні та грайві базових кольорів спектру закодовано образ світла та колористичного багатства світу.

Не менш цікавою є символіка мотивів розпису, так композиція букет-вазон - це одвічний образ квітучого « Дерева життя», лиштва ( фриз) символізує безкінечність, квітка - вершина краси природи, її апогей , символ краси Рідного краю; калина, мальва - символ дівочої вроди та козацької доблесті дуб - символ сили, мужності; зображення птаха - символ гармонії світла, щастя.

Це мистецтво неодноразово виявляло свою феноменальну стійкість та життєздатність в драматичних обставинах історії, відроджуючись з попелу ординських згарищ, та поневолення, регенеруючи відсічені від коренів віти свого «Рай - дерева».   

 кожен з народних майстрів працює за власними задумами, має своє творче обличчя, створює як ексклюзивні твори так і авторські серії робіт в різних техніках та матеріалах.

Найбільш широко створюються вироби з дерева на токарній, столярній та ручно - різбленій основах, що виготовляються з екологічно чистих, високоякісних матеріалів на базі древніх народних традицій регіону.

Виконуються розписи на папері, полотні, кераміці, а також створюються настінні розписи архітектурних об'єктів.

Дивіться також: