Новини Акції Новини Акції

«Повернутися

Шевченко Єднає Україну

Під такою назвою в Товаристві «Знання» України розпочалася Всеукраїнська науково-просвітницька, культурно-мистецька акція, організаторами якої виступили Товариство «Знання» України, Університет сучасних знань, Національна спілка письменників України, Національна спілка народних майстрів України, Асоціація працівників засобів масової інформації, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка, Благодійний фонд «Український рушник», Асоціація «Спадщина України» і Професійна спілка працівників культури України. 

dsc 0132

Метою її є проведення протягом 2015-2016 років низки всеукраїнських заходів, спрямованих на виховання у суспільстві почуття гордості за свій народ і свою державу, формування атмосфери злагоди, розуміння необхідності співпраці всіх гілок влади, діалогу різних політичних сил, зміцнення економічної могутності, культурного і духовного розвитку країни, утвердження її міжнародного авторитету.

Урочисте відкриття акції розпочалося 10 березня 2015 року презентацією Рушника Національної Єдності і вишиванням Рушника Великому Тарасу «Обніміться ж, брати мої».

Рушник Національної Єдності вже впродовж кількох років вишивали майстри з усіх регіонів України - всього майже 6 тисяч осіб. На ньому відтворено етапи розвитку українських національних символів, починаючи від Трипілля, Київської Русі й до незалежності нашої держави. Заготовки рушника «Обніміться ж, брати мої» під мелодії Гімну України, пісні про рушник, вноситься до виставкової зали Товариства. Вишивальниці - представники Національної спілки народних майстрів України продовжують роботу над рушником на очах в усіх присутніх.

dsc 0146 dsc 0167

Президент Національної академії педагогічних наук, президент Товариства «Знання» України, академік НАН України Василь Кремень, відкриваючи акцію, сказав про важливе значення українських символів, що зберігалися й оберігалися упродовж багатьох тисячоліть, були оберегами народу і по-новому відроджуються зараз. В усьому світі, де є українці, там з'являються й українські рушники, що стали сакральним символом України. У своєму вступному слові він зазначив, що Гімн України, який супроводжував внесення Рушника, вперше прозвучав 150 років тому, а авторові музики Михайлові Вербицькому минає в ці дні 200 років від дня народження.

dsc 0153Василь Кремень від імені дружини Президента Петра Порошенка Марини Порошенко вручив нагороди вишивальницям викладачам УСЗ Бугері К.С.Миколайчук Н.Б.Куртяк Н.О., секретар-референці Костенко А.А. та студенткам УСЗ – Красюк А.О.,Степаненко О.І.Москалюк А.Ю.,Ковальчук С.С.

Голова правління Товариства «Знання» України, доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки України, професор, президент Університету сучасних знань Василь Кушерець представив членів оргкомітету акції та почесних гостей і надавав їм слово для виступів – першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка, письменника Героя України Юрія Мушкетика, голову ради Асоціації працівників ЗМІ Віктора Петренка, президента Благодійного фонду «Український рушник» Миколу Степаненка, президента асоціації «Спадщина України» Ірину Квасницю, голову Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського, генерального директора телекомпанії «Культура» Жанну Мазницьку, заступника голови правління товариства «Просвіта» Миколу Нестерчука, актора, режисера Василя Неволова, ректора Університету сучасних знань Юрія Ведєрнікова, керівника авторського колективу візерунка рушника Тамару Степаненко та багатьох інших. У проведенні свята взяли участь перший заступник голови правління Товариства «Знання» України Глушко В.А., учений секретар правління Товариства Василашко В.Ф., помічник голови правління Товариства Швець П.В.

Василь Кремень, Леонід Каденюк, Василь Кушерець, Юрій Мушкетик та інші взяли безпосередню участь у вишиванні рушника «Обніміться, брати мої».

dsc 0192 dsc 0248
dsc 0199 dsc 0318

На святі звучали вірші Тараса Шевченка та пісні на слова Кобзаря у виконанні студентів Університету сучасних знань (культорганізатор Василюк Н.В.), виступав хор «Чумаки», який виконував пісні на слова Т. Шевченка і його улюблені народні пісні (керівник Василь Триліс, диригент Сергій Лакиза).

Велике враження на присутніх полишив виступ народної артистки України Галини Яблонської та артистів Українського героїчного театру «Пам'ять", яким вона керує. У репертуарі театру переважає шевченківська тематика.

Завершився захід концертом народного артиста України Фемій Мустафаєва, який виконав низку пісень, романсів на слова Тараса Шевченка, музику до яких написали українські композитори М. Лисенко, І. Шамо, Кос-Анатольський, «Учітеся, брати мої», «Доля», «Садок вишневий коло хати», «Мені однаково», «Давно те минуло», «Гетьмани, гетьмани», «Минають дні» та інші, українські народні пісні на слова Т.Г. Шевченка «Думи мої» та «Од села до села».

Фемій Мустафаєв спільно з хором «Чумаки» при підтримці залу заспівав народні пісні на слова Тараса Шевченка «Реве та стогне» і «Заповіт».

Пісні Фемій Мустафаєва супроводжував цікавими філософсько-народознавчими коментарями щодо історії виникнення, суспільно-мистецького значення виконуваного твору Тараса Шевченка доктор філософських наук, професор, автор книги «Завжди сучасний Тарас Шевченко в просторі та часі» Кушерець В.І., що нагадало про потребу відроджувати такий цікавий науково-просвітницький жанр, як «Лекція-коцерт», що практикувалися свого часу в Товаристві.

Учасники свята переглянули в Зоряній залі планетарію Товариства «Знання» України повнокупольний фільм «Нові можливості Космосу».

Акція «Шевченко єднає Україну», що стартувала в Києві, продовжуватиметься за графіком у регіонах України. Про Всеукраїнський характер Шевченківського свята свідчить і те, що в його проведенні взяли участь і діячі Товариства з областей, зокрема, голова ради Житомирської обласної організації Товариства «Знання» України, заслужений юрист України, кандидат наук з державного управління Войтенко А.Б., голова правління Вінницької обласної організації Товариства Кулик Л.А., виконуюча обов'язки директора Донецької філії Університету сучасних знань Ігнатова О.А., директор Київської малої Академії наук, кандидат педагогічних наук, письменниця, лектор Товариства Петровська Т.В. та інші.

В її рамках відбуватимуться різноманітні заходи в областях, районах, містах і селах, на підприємствах, у навчальних закладах, клубах і палацах культури, музеях, будинках творчості, забезпечуватиметься широка гласність у засобах масової інформації. Читатимуться лекції, демонструватимуться фільми, проводитимуться тематичні соціологічні дослідження, етнографічні експедиції, майстер-класи з вишивання тощо.

За підсумками акції планується створення документального фільму «Рушник – оберіг України», відеофільмів про її хід в регіонах.

Завершальним акордом акції буде урочиста церемонія презентації рушників Президенту України, Верховній Раді, Кабінету Міністрів за участю представників з усіх регіонів України.

Керівники держави, народні депутати, представники провідних політичних сил мають стати під «Рушник національної єдності» і «Рушник Великому Тарасу» і запевнити країну в конструктивній і злагодженій роботі в ім'я економічного і культурного розквіту Вітчизни. В подальшому рушники експонуватимуться в мобільній виставковій експозиції «Рушник – оберіг України». За задумом організаторів акції, планується в перспективі створення Національного музею «Український рушник».

Учасники свята могли придбати книжки про Тараса Шевченка видавництва «Знання України». Товариство «Знання» і співорганізатори свята вдячні за висвітлення його ДТРК «Культура».

Свято висвітлювалося засобами ряду телекомпаній України.